23 maja 2019

W życiu każdego człowieka znajdują się sytuacje trudne, które powodują zachwianie stabilności emocjonalnej oraz wpływają na psychiczny stan zdrowia. Mogą one zaburzać prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie oraz w różnych sferach życia (np. życie zawodowe, osobiste) i być przyczyną kiepskiego samopoczucia i spadku własnej wydajności.

Z niektórymi problemami trudno jest poradzić sobie samemu – w takich sytuacjach z pomocą przychodzi między innymi poradnia zdrowia psychicznego, w której zatrudnieni są profesjonaliści, tacy jak psychologowie, psychiatrzy czy psychoterapeuci, którzy starają się nieść pomoc w nieprzyjemnych chwilach. Warto skorzystać z ich pomocy, jeśli życie wymyka się spod kontroli.

Terapia indywidualna – wskazania

Jednym ze sposobów na rozwiązanie doświadczanych trudności lub zmierzenie się z “demonami przeszłości” jest zapisanie się na indywidualną terapię psychologiczną. Jest to rodzaj zazwyczaj długotrwałych spotkań (odbywających się przez co najmniej kilka miesięcy w zależności od potrzeb) z wykwalifikowanym psychoterapeutą, z którym wspólnymi siłami klient stara się omówić oraz rozwiązać swoje problemy oraz troski.

Spotkania odbywają się w klimacie dyskrecji oraz poufności (terapeutę obowiązuje tajemnica zawodowa oraz praca zgodnie z wytycznymi etycznymi), dlatego też w jej trakcie poruszane są najbardziej emocjonujące rozterki oraz zagadnienia. Celem terapii indywidualnej jest próba poradzenia sobie z problemami i przywołanie refleksji na temat swojego życia oraz pozbycie się mechanizmów obronnych, uniemożliwiających zmianę swoich wartości oraz zachowania.

Wskazaniem do terapii indywidualnej są wszelkie trudne doświadczenia w życiu – mowa tutaj zarówno o lęku, niskiej samoocenie, depresji, problemach z nawiązywaniem i utrzymaniem prawidłowych relacji interpersonalnych, a także żałoba, rozwód, niepowodzenia w życiu zawodowym lub rodzinnym czy przeżyte traumy (wypadek, przemoc w rodzinie, uzależnienia, gwałt, pedofilia). Do psychoterapeuty na konsultacje warto udać się praktycznie z każdą trudnością oraz omówić ewentualny dalszy schemat postępowania.

Udostępnij i polub nas