28 września 2017

 

PSYCHOLOGICZNA NIEPŁODNOŚĆ – PRZYCZYNY I LECZENIE.

Prawie każdy ginekolog położniczy ma dwie specjalne kategorie kobiet – pacjentów:
• bez problemów zdrowotnych, ale bezskutecznie próbujących zajść w ciążę;
• próbujące donosić dziecko w okresie ciąży, ale bez skutku z powodu jednego lub więcej poronień.
W obu przypadkach kobiety potrzebują pomocy psychologicznej. Psychologia okołoporodowa, jest tym co może pomóc tym pacjentkom poradzić sobie z niepłodnością psychologiczną, która zakłóca zdolność kobiety do zostania matką.

 

Psychologiczne przyczyny niepłodności.

Naruszenie funkcji reprodukcyjnych może wynikać z zaburzeń psychosomatycznych lub zaburzeń w sferze emocjonalnej. Niepłodność to niemożność posiadania potomstwa. Taka diagnoza jest stawiana, jeśli wysiłki zmierzające do zajścia w ciążę nie doprowadzą do sukcesu w ciągu 2 lat stałej aktywności seksualnej. Jeśli wiele prób kończy się poronieniem, to również jest to oznaką niepłodności.

Mężczyźni, tak samo jak kobiety mogą być niepłodni. Według najnowszych danych niepłodność występuje u około 10% par. Niepłodność ma poważny wpływ na związek. Powoduje depresję, lęki. Następstwem niepłodności jest zmniejszenie poczucia własnej wartości i zwiększenie poczucia winy i wstydu u kobiety. Tym samym niekorzystnie wpływa to na relacje małżeńskie, szczególnie seksualne. Niepłodność przyczynia się do ponownego przemyślenia i ponownej oceny planów życiowych i ról społecznych w rodzinie.

Według WHO, w 40-50% przypadków przyczyną niepłodności jest patologia układu rozrodczego. Jednocześnie stres i inne psychologiczne powody wciąż należą do głównych przyczyn niepłodności, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Związek pomiędzy zdrowiem emocjonalnym i fizycznym można zilustrować następująco:

 • silny stres emocjonalny zwiększa podatność organizmu na choroby;
 • chroniczny stres prowadzi do ukrytej depresji i załamania układu odpornościowego, co z kolei zwiększa podatność na choroby i rozwój różnych dysfunkcji.

Stres emocjonalny i depresja nie tylko naruszają układ immunologiczny, ale również powodują zaburzenia hormonalne. Te nieprawidłowości mogą przyczyniać się do pojawienia się wtórnych zaburzeń narządów wewnętrznych właśnie w momencie, gdy ciało potrzebuje stabilnego stanu zdrowia.

 

Ogólne psychologiczne przyczyny niepłodności

Zdaniem wielu psychologów niepłodność psychologiczna ma charakter ochronny – jest odpowiedzią organizmu na pewne negatywne czynniki.

Czasem niektóre czynniki zewnętrzne mogą również wpływać na niepłodność psychiczną:

 • brak własnego mieszkania;
 • zorientowanie na karierę zawodową;
 • wewnętrzne obawy o zbliżające się rodzicielstwo;
 • niestabilność relacji rodzinnych;
 • brak zaufania do partnera;
 • głęboki uraz psychologiczny w dzieciństwie;
 • niechęć do posiadania dziecka.

Jeśli nie chcesz dziecka, nie zachodź w ciążę!

Istnieją teorie, zgodnie z którymi przyczyn niepłodności należy upatrywać w bardzo wczesnej relacji z własną matką. Często okoliczności naszego poczęcia, bycie w łonie matki i pierwszych doświadczeń po narodzinach mają podstawowe znaczenie dla naszych możliwości zajścia w ciąże i stania się matką. Zdarza się, że za psychologiczną niepłodnością kryją się wrogie uczucia do kobiet, wynikające z naszych bardzo wczesnych doświadczeń np. czy sami jesteśmy dzieckiem z chcianej ciąży, co przeżywała nasza matka gdy była z nami w ciąży i po naszych narodzinach, akie były jej relacje z naszym ojcem, jaką konstrukcję psychoneurologiczną mieliśmy jako niemowlęta, ja sobie radziliśmy z frustracją. To wszystko determinuje charakter naszych pierwszych relacji, decyduje o tym, czy dominującym doświadczeniem było uczucie bycia wystarczająco dobrze nakarmionym czy dominował wieczny niedosyt i brak.

Niektóre kobiety mają strach przed porodem, strach przed śmiercią w trakcie porodu. Badania psychoanalityczne nad zaburzeniami ciąży wskazują, że obawy przed ciążą lub wrogie impulsy w stosunku do płodu, mogą nawet doprowadzić do zmian w systemie endokrynnym kobiety, poprzez tłumienie tych procesów hormonalnych, które zapewniają prawidłową ciążę. Może to powodować wymioty, psychiczną anoreksję lub nawet poronienie.

Nawet jeśli ciąża rozwija się normalnie, kobieta może doświadczać ataków paniki i agresywnych lub samobójczych myśli, w aspekcie przewidywanych potencjalnych szkód, jakie może wyrządzić jej rosnący w jej ciele płód.

Silna podświadoma agresja, niechęć, zazdrość, nienawiść, pogarda wobec mężczyzn również należą do psychologicznych przyczyn niepłodności. Według E. Forda, jednego z wiodących ekspertów w badaniu niepłodności psychologicznej, każda z kobiet, która cierpi na psychologiczną niepłodność, nie chce mieć dzieci. Ich pragnienie zajścia w ciążę jest odzwierciedleniem motywów neurotycznych. Część z nich jest nieświadomie wrogo nastawiona do matki lub jest agresywna w relacjach z mężczyznami. Problemy psychologiczne nie zostaną rozwiązane, dopóki takie kobiety nie przepracują w sobie tych uczuć i nie uświadomią sobie własnych konfliktowych wzajemnie przeżyć do ciąży i posiadania dzieci.

 

Jak leczyć niepłodność psychologiczną?

Ciąża i możliwość posiadania zdrowego potomstwa jest też zależna od tego czy para jest w stanie zrewidować swoje wartości. Pomocnym dla pary w tej sytuacji może być:

 • wykonać wymagane badania w celu upewnienia się, że nie mają problemów z układem rozrodczym;
 • przyznać się przed sobą do obaw przed ciążą, porodem i opieką nad niemowlętami;
 • znaleźć źródło tych obaw;
 • przeanalizować przyczyny wszystkich obaw i ograniczyć je (np. w ramach procesu terapii) ;
 • przestać koncentrować się na silnym pragnieniu zajścia w ciążę,
 • przestać myśleć o procesie poczęcia jak o codziennej pracy;
 • przestać koncentrować się na możliwych negatywnych następstwach ciąży;
 • znaleźć pozytywne przykłady kobiet, które nie straciły swojej urody i kariery po urodzeniu dziecka i nie zamieniły się w desperacką gospodynię domową.

Trudno sobie poradzić z psychologiczną niepłodnością i bez pomocy specjalisty. Dlatego też  psycholog okołoporodowy i ginekolog-położnik powinien współpracować, aby pomóc w wyleczeniu niepłodności.

 

Skonsultuj się z PSYCHOLOGIEM.

Psychologiczna niepłodność jest problemem niemożliwym do ukrycia. Im bardziej kobieta myśli o swoim problemie, tym trudniejsza będzie jej rehabilitacja. Dlatego też krytycznie ważne jest aby wsparcie psychologa pojawiło się tak szybko jak tylko to możliwe.

Jeśli nie masz problemów ze zdrowiem fizycznym, możesz wyleczyć się z niepłodności psychologicznej, identyfikując i analizując prawdziwe przyczyny, które uniemożliwiają stanie się ojcem lub matką. Poufne rozmowy z psychologiem okołoporodowym to pierwszy krok na drodze do zaplanowanej ciąży. Oczywiście należy się przygotować na to, że jest to proces i jedna wizyta u specjalisty nie wystarczy. Liczba odwiedzin jest indywidualna w każdym przypadku. Tylko na drodze współpracy z ginekologiem położniczym i psychologiem okołoporodowym możesz osiągnąć pozytywny wynik w postaci długo oczekiwanej ciąży.

W okresie leczenia spróbuj więcej odpoczywać. Unikaj sytuacji stresowych. Czasami napięcie mięśniowe pomaga złagodzić stres psychiczny. Zacznij ćwiczyć rano! Musisz w sobie zbudować  wiarę w udane wyniki leczenia.

Wieloletnie pary podejmują ogromny wysiłek, żeby sprostać wymogom leczenia niepłodności. Kolejne nieudane próby inseminacji czy in-vitro, skutki leczenia hormonalnego – to wszystko, samo w sobie, potrafi być przyczyną rozwinięcia się stanów depresyjno-lękowych. Warto więc zastanowić się czy siła naszej psychiki nie unicestwia naszych wysiłków i czy nie czyni ich jałowymi.

Psychologiczna niepłodność jest problemem dla PARY i dla związku jest dobrze jest aby go rozwiązać. Oto kilka wskazówek dla mężczyzn:

 • nauczyć się słuchać, starać się być obiektywnym i chętnym do pomocy;
 • upewniaj kobietę, że ją kochasz, niezależnie od tego, co się wydarzy w przyszłości;
 • odwiedź psychologa razem z partnerką;
 • być wrażliwy, niech ci się nie wydaje, że twoje uczucia nie mają znaczenia dla partnerki;
 • bądź cierpliwy, rozwiązanie problemu niepłodności psychologicznej jest procesem wymagającym dużo czasu;
 • bądź dobrze zorientowany w temacie – wtedy będziesz w stanie podejmować lepsze decyzje i będziesz prawdziwym wsparciem dla partnerki.

 

/tłumaczenie własne HOMINE Poradnia Zdrowia Psychicznego/

 

/cały artykuł z dnia 5.01.2015 dostępny w wersji oryginalnej na stronie www.mother-top.com/

/zdjęcia ze strony www.pixabay.com/